Wybierz swój język

Dorosły ścierwnik tuż po założeniu naszego loggera w afrykańskim Dżibuti. Foto: M. McGrady.Przyszła wiosna, czas więc na kolejną porcję informacji o tym, jak radzą sobie w terenie nasze loggery.

Bielik Haliaeetus albicilla

Wład - rosyjski bielik - żyje i ma się dobrze. Jego logger po zimie znów nadaje. I jeśli ten stan rzeczy utrzyma się do lipca, będzie to oznaczać 5 pełnych lat nadawania.

W 2016 roku założono 2 loggery. Oba działają do dziś, choć od ponad roku z dużymi przerwami. Niemniej jednak dzięki danym z jednego z nich udało się w 2019 roku wykryć całkiem nowe gniazdo w Polsce.

W 2017 roku założono jedno urządzenie i obecnie kończy ono trzeci rok nadawania.

W 2018 roku 11 ptaków tego gatunku otrzymało nasze loggery w różnych częściach Rosji i dziś 7 z nich właśnie kończy drugi rok nadawania.

W 2019 roku wyposażono kolejne 11 ptaków. 2 ptaki zmarły i ich ciała udało się odnaleźć właśnie dzięki wskazaniom loggerów. Pozostała dziewiątka funkcjonuje do dziś, choć prawdopodobnie jeden z nich na martwym już ptaku.

Losy części z nich można śledzić na stronie RRRCN.

Myszołów Buteo buteo

Kordian - estoński myszołów niestety już nie nadaje. Działał 4 lata.

Orzeł cesarski Aquila heliaca

Trzeci rok nadawania kończy logger Eagnatza - austriackiego orła cesarskiego. W tym roku otrzymaliśmy informacje, że ptak ten po raz drugi gniazduje. W zeszłym roku jednak jego drzewo gniazdowe zostało ścięte. W związku z tym usunęliśmy jego dane na naszej mapy migracji.

Dwa loggery z 2017 roku kończą właśnie trzeci rok pracy w Rosji. Tak więc bez zmian w porównaniu z ostatnią aktualizacją.

W 2018 roku dołączyła do nich kolejna piątka, z których jeden jeszcze w styczniu przesyłał dziesiątki koordynatów z jednego miejsca w Jemenie. One również działają do dziś.

W 2019 roku kolejne 10 ptaków otrzymało loggery, z czego do dziś 3 zmarły. Jeden z tych ptaków wraz z loggerem odnaleziony został dopiero teraz. Pozostałe działają. Losy części z nich można śledzić na stronie RRRCN.

Orzeł stepowy Aquila nipalensis

Orły stepowe wyposażono w nasze loggery w kilku krajach. Ogólnie cieszy przede wszystkim wysoki procent przeżywalności ptaków, co w pewnym sensie wręcz kłóci się z ogólnoświatowym trendem wymierania tego gatunku.

Z 10 loggerów założonych w 2018 roku osiem działa do dziś, pozostałe dwa ptaki są martwe.

Na 11 loggerów z 2019 roku również wszystkie działają, jeden ptak zginął.

O orłach stepowych więcej można przeczytać na blogu oraz śledzić na stronie RRRCN.

Jak widać z powyższych danych loggery Aquila to sprawdzony i pewny produkt, oferujący długotrwałą żywotność często pomimo niesprzyjających warunków pogodowych.

Oprócz przedstawionych powyżej gatunków loggery Aquila wykorzystywane są w wielu innych projektach. Bardzo pozytywnie przedstawia się nasza współpraca z ośrodkami rehabilitacji. Szczególnie w odniesieniu do faktu, że rehabilitowane ptaki powracają do środowiska naturalnego i są w stanie w nim szczęśliwie funkcjonować i to nawet po koszmarnych wręcz doświadczeniach i poważnych ranach. O jednym z takich przypadków - czeskiego orła przedniego Aquila chrysaetos o imieniu Tonička pisaliśmy niedawno w osobnym artykule. O innych przypadkach mogą się Państwo dowiedzieć śledząc naszą stronę internetową, jak również profil w mediach społecznościowych (odnośniki znajdują się na górze po prawej stronie). Dowiecie się Państwo z nich o losach wielu innych gatunków, jak orliki grubodziobe Aquila clanga. gadożery Circaetus gallicus, czy ścierwniki Neophron percnopteros.

Zapraszamy!

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.