Wybierz swój język

Samiec orlika grubodziobego

Wspieramy unijny projekt ochrony orlika grubodziobego Aquila clanga o nazwie: "Zabezpieczenie populacji Aquila clanga w Polsce: opracowanie Krajowego Planu Ochrony oraz podstawowe działania ochronne".

 

Orlik grubodzioby (łac. Aquila clanga) to jeden z pięciu gatunków orłów występujących w naszym kraju i zarazem najrzadszy gatunek w Unii Europejskiej. Na świecie areał jego występowania rozciąga się od północno-wschodniej części Europy szerokim pasem aż do południowej Syberii i Mandżurii, jest jednak na całym tym terenie gatunkiem rzadkim. Jego cała populacja oceniana jest na ok. 3000 par. W Polsce gniazduje obecnie tylko i wyłącznie na biebrzańskich bagnach w liczbie ok. 10 par, co stanowi największą jego populację na terenie całej Unii Europejskiej. Do tego kilka kolejnych ptaków tworzy pary mieszane z orlikiem krzykliwym Aquila pomarina.

Projekt ochrony, współfinansowany z funduszy unijnych, realizowany jest przez organizację "Ptaki polskie", Komitet Ochrony Orłów i Biebrzański Park Narodowy, a jego głównym celem jest wypracowanie krajowej strategii ochrony tego orła w Polsce.

Pisklę orlika grubodziobego. W głębi kamera monitoringu. Fot. S. Aftyka.

Nasza firma ma zaszczyt służyć wsparciem i doświadczeniem dotyczącym strony technicznej projektu. Zadanie to jest niezwykle utrudnione ze względu na fakt, iż tereny lęgowe tego niezwykle wrażliwego na obecność człowieka orła znajdują się w najbardziej niedostępnych częściach Biebrzańskiego Parku Narodowego, w zalanych przez większą część roku wodą olsach. Pomimo tych trudności i przy wsparciu pracowników Komitetu Ochrony Orłów udało nam się jednak w tym roku zamontować 2 kamery i jako pierwszym na tej planecie uzyskać podgląd z gniazd tych rzadkich orłów. Dodać należy, iż do sukcesu całości przedsięwzięcia walnie przyczyniła się firma VCN z Poznania, służąc bezcennymi radami odnośnie technicznych rozwiązań całości instalacji.

Nasza firma dostarczyła także inny niezbędny do dalszych prac projektowych sprzęt, jak nadajniki GPS, w które wyposażone zostaną dorosłe ptaki, czy pułapki do ich łapania.

W dalszej części projektu nasze wsparcie dotyczyć będzie przygotowania portalu internetowego oraz bazy danych, która posłuży do dalszej obróbki zebranych danych i przysłuży się walnie do ochrony tego pięknego gatunku orła w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na firmowym portalu projektowym.

W projekcie AQC:

  • Kontynuacja badań w Rosji
    W obecnym sezonie kontynuowane są prace monitoringu orlików grubodziobych w rosyjskiej części występowania gatunku. Pomimo wręcz żenujących wyników dotychczasowych badań (dla przypomnienia - z 9...
  • Koszmar trwa
    W tym roku leci równo. A jesień to już zdecydowanie można nazwać czarną dla orlików grubodziobych z naszymi loggerami. W trakcie jesiennej migracji zmarły już 3 ptaki. Najsmutniejszą (jeśli w ogóle...
  • Następna niemiła informacja
    Kolejna niemiła informacja napłynęła do nas z Izraela. Niestety przebywający tam po raz kolejny na zimowisku orlik grubodzioby Bojec, został znaleziony martwy 12 marca tego roku. Bojec został...

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.