Idzie wiosna, czas więc najwyższy na garść najświeższych informacji z naszej firmy.
W zeszłym roku w różnych częściach świata założono nasze nadajniki na różne gatunki ptaków. Do tego wiele już działających nadajników kontynuowało przesyłanie danych, co cieszy nas szczególnie, gdyż główny nacisk kładziemy właśnie na długotrwałą funkcjonalność.
Naszym zdecydowanym rekordzistą jest w tym względzie bielik Haliaeetus albicilla o imieniu Wład. Ptak ten nadaje już 3 lata i to pomimo faktu, że zimy spędza w raczej mało sprzyjających elektronice warunkach. Co prawda tej zimy miał przerwę w nadawaniu, spowodowaną po części brakiem słońca i mrozami, a po części faktem, że jego zimowiskiem jest pozbawione zasięgu sieci komórkowej miejsce. Dwa tygodnie temu jednak Wład odezwał się znów i systematycznie przesyła zachowane w loggerze dane z zimowiska.
Inny z rosyjskich bielików spędził drugą swoją zimę na Ukrainie. Niestety jego logger po dwóch latach nie przesyła danych tak sprawnie, jak Włada.
Trzy lata nadaje też myszołów Buteo buteo Kordian, choć w zimę jego logger przestał nadawać. Czas pokaże, czy wiosna przyniesie przebudzenie tego loggera. Losy Kordiana można śledzić tutaj.
Co jakiś czas odzywa się nasz argentyński kondor wielki Vultur gryphus. Niestety oprócz problemów z zasięgiem gsm dołączył fakt, że prawdopodobnie pióra tego olbrzyma zakrywają panele, uniemożlwiając właściwe ładowanie urządzenia. Ale i tak cieszy fakt, że ptak żyje. Szczególnie że w ostatnim czasie dochodzi tam do przypadków zatruwania padliny, przez co giną dziesiątki tych ptaków.
W Rosji Rosyjska Sieć Badań i Ochrony Ptaków Szponiastych informuje o szeregu projektów ochrony, których realizacją zajmują się poszczególne parki narodowe. W zeszłym roku w nasze loggery zostały wyposażone orły cesarskie Aquila heliaca oraz ścierwniki Neophron percnopterus. Z tych pierwszych cała piątka obecnie wiedzie spokojne życie na zimowiskach w ciepłych krajach. Niestety gorzej wiedzie się ścierwnikom. Z czterech ptaków aż 3 spotkało nieszczęście, w tym jednego może uda się uratować. Czwarty póki co szczęśliwie zimuje w Jemenie. Ich losy można śledzić bezpośrednio na stronach organizacji: tu orły cesarskie, a tutaj ścierwniki.
Drugi rok nadawania rozpoczął orzeł stepowy Aquila nipalensis z Omanu. Ptak ten jako pierwszy z "naszych" rozpoczął migrację i jest szansa, że w tym roku przystąpi do lęgów. Więcej o nim można przeczytać na specjalnie poświęconym mu blogu.
W Omanie nadal trwają prace badawcze nad tamtejszą populacją ścierwników Neophron percnopterus. W tym roku kolejny, tym razem dorosły osobnik tego gatunku został wyposażony w nasz datalogger. Niestety dotychczasowy młody osobnik większość czasu spędza poza obszarem zasięgu sieci gsm, stąd dane od niego przychodzą ostatnio rzadko. O projekcie i jego postępach czytać można tutaj.
W zeszłym roku mieliśmy dużą przyjemność wspomóc jedną ciekawą akcję: w Hiszpanii pojawił się dość rzadki sęp plamisty Gyps rueppellii. Próby jego złapania podjęli się hiszpańscy naukowcy. Operacja zakończyła się sukcesem i na początku października wyposażono osobnika w nasz datalogger. Warty odnotowania jest fakt, że jest to pierwszy osobnik tego gatunku wyposażony w takie urządzenie w Europie. Wkrótce na ten temat opublikowany zostanie artykuł. Nakręcono też półgodzinny film. Wiadomość na ten temat pojawiła się na stronie organizacji Amus.
Na naszym portalu zamieściliśmy mapę, na której prezentujemy migracje niektórych z wyposażonych w nasze nadajniki ptaków. Serdecznie zapraszamy tutaj!