Wybierz swój język

Orzeł stepowy z naszym dataloggerem oraz grupą towarzyszących omańskich much. Fot. M. McGrady.Tej informacji oczekiwaliśmy od dawna. Wyposażony w nasz datalogger orzeł stepowy Aquila nipalensis przerwał prawie półroczne milczenie. Po zimie spędzonej w Omanie, wiosną ptak rozpoczął migrację na lęgowiska w Kazachstanie. Na rozległych stepach sieć komórkowa nie jest rozprzestrzeniona na tyle, żeby dawać pełne pokrycie, stąd bardzo szybko straciliśmy kontakt z orłem. Tylko co jakieś 2 miesiące przychodziły sporadyczne dane potwierdzające jedynie, że ptak żyje. Poza tymi nielicznymi momentami ptak po mistrzowsku unikał z nami kontaktu.

Sytuacja uległa zmianie, gdy ptak opuścił lęgowiska i udał się w swoją jesienną podróż. Ponowne dane napłynęły całkiem niedawno z terytorium Iranu. Tu ptak zatrzymał się na odpoczynek już w zasięgu sieci gsm. Dzięki temu jego logger rozpoczął proces przesyłania zaległych danych, zachowanych w pamięci loggera. Tu z pomocą przychodzą dodatkowe funkcje urządzenia pozwalające zmieniać jego konfigurację. Po wprowadzeniu tychże zmian codziennie otrzymujemy po kilkaset zaległych koordynatów powoli ujawniających całą historię życia orła z ostatniego półrocza. Danych tych jest kilka tysięcy i obecnie logger kończy przesyłanie koordynatów z czerwca (przesyłanie odbywa się od danych najnowszych do najstarszych).

Monitorowanie orłów stepowych stało się ostatnio bardzo ważnym zadaniem. W ostatnich 20 latach odnotowuje się dramatyczny spadek liczebności tego gatunku. W samym tylko Kazachstanie populacja zmalała z 250 tysięcy do zaledwie około 35 tysięcy par.

Dalsze losy wyposażonego w nasz datalogger orła stepowego można śledzić na specjalnie poświęconym temu gatunkowi blogu.

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.