Dorosły ścierwnik tuż po założeniu naszego loggera w afrykańskim Dżibuti. Foto: M. McGrady.Przyszła wiosna, czas więc na kolejną porcję informacji o tym, jak radzą sobie w terenie nasze loggery.

Bielik Haliaeetus albicilla

Wład - rosyjski bielik - żyje i ma się dobrze. Jego logger po zimie znów nadaje. I jeśli ten stan rzeczy utrzyma się do lipca, będzie to oznaczać 5 pełnych lat nadawania.

W 2016 roku założono 2 loggery. Oba działają do dziś, choć od ponad roku z dużymi przerwami. Niemniej jednak dzięki danym z jednego z nich udało się w 2019 roku wykryć całkiem nowe gniazdo w Polsce.

W 2017 roku założono jedno urządzenie i obecnie kończy ono trzeci rok nadawania.

W 2018 roku 11 ptaków tego gatunku otrzymało nasze loggery w różnych częściach Rosji i dziś 7 z nich właśnie kończy drugi rok nadawania.

W 2019 roku wyposażono kolejne 11 ptaków. 2 ptaki zmarły i ich ciała udało się odnaleźć właśnie dzięki wskazaniom loggerów. Pozostała dziewiątka funkcjonuje do dziś, choć prawdopodobnie jeden z nich na martwym już ptaku.

Losy części z nich można śledzić na stronie RRRCN.

Myszołów Buteo buteo

Kordian - estoński myszołów niestety już nie nadaje. Działał 4 lata.

Orzeł cesarski Aquila heliaca

Trzeci rok nadawania kończy logger Eagnatza - austriackiego orła cesarskiego. W tym roku otrzymaliśmy informacje, że ptak ten po raz drugi gniazduje. W zeszłym roku jednak jego drzewo gniazdowe zostało ścięte. W związku z tym usunęliśmy jego dane na naszej mapy migracji.

Dwa loggery z 2017 roku kończą właśnie trzeci rok pracy w Rosji. Tak więc bez zmian w porównaniu z ostatnią aktualizacją.

W 2018 roku dołączyła do nich kolejna piątka, z których jeden jeszcze w styczniu przesyłał dziesiątki koordynatów z jednego miejsca w Jemenie. One również działają do dziś.

W 2019 roku kolejne 10 ptaków otrzymało loggery, z czego do dziś 3 zmarły. Jeden z tych ptaków wraz z loggerem odnaleziony został dopiero teraz. Pozostałe działają. Losy części z nich można śledzić na stronie RRRCN.

Orzeł stepowy Aquila nipalensis

Orły stepowe wyposażono w nasze loggery w kilku krajach. Ogólnie cieszy przede wszystkim wysoki procent przeżywalności ptaków, co w pewnym sensie wręcz kłóci się z ogólnoświatowym trendem wymierania tego gatunku.

Z 10 loggerów założonych w 2018 roku osiem działa do dziś, pozostałe dwa ptaki są martwe.

Na 11 loggerów z 2019 roku również wszystkie działają, jeden ptak zginął.

O orłach stepowych więcej można przeczytać na blogu oraz śledzić na stronie RRRCN.

Jak widać z powyższych danych loggery Aquila to sprawdzony i pewny produkt, oferujący długotrwałą żywotność często pomimo niesprzyjających warunków pogodowych.

Oprócz przedstawionych powyżej gatunków loggery Aquila wykorzystywane są w wielu innych projektach. Bardzo pozytywnie przedstawia się nasza współpraca z ośrodkami rehabilitacji. Szczególnie w odniesieniu do faktu, że rehabilitowane ptaki powracają do środowiska naturalnego i są w stanie w nim szczęśliwie funkcjonować i to nawet po koszmarnych wręcz doświadczeniach i poważnych ranach. O jednym z takich przypadków - czeskiego orła przedniego Aquila chrysaetos o imieniu Tonička pisaliśmy niedawno w osobnym artykule. O innych przypadkach mogą się Państwo dowiedzieć śledząc naszą stronę internetową, jak również profil w mediach społecznościowych (odnośniki znajdują się na górze po prawej stronie). Dowiecie się Państwo z nich o losach wielu innych gatunków, jak orliki grubodziobe Aquila clanga. gadożery Circaetus gallicus, czy ścierwniki Neophron percnopteros.

Zapraszamy!

W projekcie AQC:

 • Następna niemiła informacja
  Kolejna niemiła informacja napłynęła do nas z Izraela. Niestety przebywający tam po raz kolejny na zimowisku orlik grubodzioby Bojec, został znaleziony martwy 12 marca tego roku. Bojec został...
 • Kolejny owoc badań orlików grubodziobych
  Opublikowano kolejną pracę poświęconą badaniom orlików grubodziobych Aquila clanga. Tym razem dotyczy ona zagadnienia migracji europejskiej populacji tego gatunku. W badaniach wykorzystano...
 • Zadira nie żyje
  Niestety jest i smutna wiadomość - jeden z rosyjskich orlików grubodziobych nie przeżył migracji. Ptak o imieniu Zadira przyszedł na świat w zeszłym roku i jeszcze na gnieździe został wyposażony w...

W leśniczówce "Grzędy":

 • Nature holidays on Grzędy
  The rush of spring tourist visit is history now, the summer holidays are right before us. The Biebrza season is at its best. Every life form is occupied with extending its species. The effects are...
 • Spring is coming!
  Finally it got hot and sunny after winter. With it the birds showed up in Biebrza's forests, fields and gardens. The ones that will stay to bring joy in everyday's existance here as well as the...
 • Merry Christmas

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.