Wybierz swój język

Filtry

Boze Narodzenie 2022 Aquila

Zespół NABU Armenia z naszym bohaterem! Foto: NABU ArmeniaZ niezwykłą dumą pragniemy poinformować, że w tym roku nareszcie udało się wyposażyć w nasz datalogger orłosępa Gypaetus barbatus. Miało to miejsce w Armenii w związku z prowadzonym przez tamtejszy oddział NABU projektem ochrony kilku gatunków ptaków. To młode maleństwo (jak widać na zdjęciu) szczęśliwie opuściło gniazdo i migruje sobie gdzieś tam wysoko wśród górskich szczytów Armenii, Iranu i Iraku.

Jego migrację można śledzić na mapie na stronie głównej naszego portalu. W tym roku zamieściliśmy tam też dane z kilku ścierwników Neophron percnopterus.

Orlik grubodzioby Henryk z Biebrzańskiej populacji.Opublikowano kolejną pracę poświęconą badaniom orlików grubodziobych Aquila clanga. Tym razem dotyczy ona zagadnienia migracji europejskiej populacji tego gatunku. W badaniach wykorzystano dataloggery firmy Aquila.

Publikację można pobrać tutaj.

 

 

Wyposażony w nasz logger, jak widać prawie niewidoczny, dzięki czemu stawiający mały opór powietrza podczas lotu. Foto: N. Bhatt.Oto kolejny raport z funkcjonowania naszych urządzeń.

 

Dorosły ścierwnik tuż po założeniu naszego loggera w afrykańskim Dżibuti. Foto: M. McGrady.Przyszła wiosna, czas więc na kolejną porcję informacji o tym, jak radzą sobie w terenie nasze loggery.

Orzeł przedni o imieniu Tonička i pracownik stacji w Bartosowicach Petr Orel przed wypuszczeniem na wolność w 2018 roku. Foto: Ośrodek Rehabilitacji Bartoszowice.Dziś historia jak z bajki, a może raczej jak z horroru zakończonego jednak happy endem. W Czechach od lat prowadzony jest program reintrodukcji orła przedniego. W 2011 roku w ramach tego programu wypuszczono młodą samicę orła przedniego. Niestety wolnością cieszyła się niedługo. I niestety znów powodem byli myśliwi.

Dzisiejsza "terenowa" prezentacja produktów firmy Aquila w Arabii Saudyjskiej.W listopadzie zeszłego roku miał miejsce dobry przykład na to, jaki wkład w naukę wnoszą loggery Aquila - dzięki danym uzyskanym z tych urządzeń naukowcy odkryli nowe zimowisko w Arabii Saudyjskiej z dużą koncentracją orłów stepowych. Dalszy monitoring potwierdził występowanie 6700 osobników w zaledwie dwóch miejscach. Taka liczba oznacza występowanie tam 10% światowej populacji tego zagrożonego wymarciem gatunku. Dodatkowo zarejestrowano też obecność innych gatunków ptaków szponiastych.

Boze Narodzenie 2019 Aquila

Nowe mapy na naszym portalu już dostępne.Od dziś podczas korzystania z naszego portalu istnieje możliwość wizualizacji danych przy pomocy dodatkowych 2 nowych map terenowych. Z pewnością wzbogacą one dotychczasowe funkcje i uatrakcyjnią korzystanie z portalu. Zapraszamy!

 

 

 

Igrające w powietrzu orły stepowe. Wśród nich Chakas - orzeł z Rosji z naszym loggerem. Kazachstan 2019. Foto Andrej Kovalenko.Sezon lęgowy w pełni, czas więc na garść informacji o tym, jak radzą sobie w terenie nasze loggery. A radzą sobie całkiem dobrze.

Kazachski orzeł stepowy na zimowisku w Indiach. Foto Nirav Bhatt.Orły stepowe Aquila nipalensis wyposażane są w nasze loggery od 2016 roku. Ale dopiero teraz udało się komuś takiego osobnika zaobserwować w terenie. Sztuka udała się Panu Niravowi Bhattowi, który w zeszłym tygodniu w Indiach sfotografował Kenrzyka - ptaka wyposażonego w logger zeszłego lata w gnieździe w Kazachstanie.

Rosyjski uczony Mirosław Babuszkin od wielu lat zajmuje się ochroną rybołowa w Rosji. Foto: Oksana Demina.W najnowszym wydaniu naukowego czasopisma ornitologicznego "Ardeola" ukazał się artykuł pt.: "Schematy jesiennej migracji rybołowa Pandion haliaetus z północno-zachodniej Rosji" autorstwa M. Babuszkina, A. Kuźniecowa i M. del Mar Delgado. Jest to pierwsza w historii rosyjskiej ornitologii publikacja traktująca o wynikach badań telemetrycznych tych pięknych ptaków, a zarazem pierwsza publikacja o rosyjskich rybołowach w zagranicznym czasopiśmie.

Makar to kolejny bielik sfotografowany podczas zimowej wędrówki. Fot. Siergiej Domaszewski.Nasze loggery funkcjonować potrafią również w niekorzystnych warunkach zimowych. Dzięki temu możliwe jest odnalezienie ptaka w terenie i sprawdzenie, jak mu się w tych teoretycznie niekorzystnych warunkach wiedzie. Jest to dodatkowo świetna okazja do nawiązywania międzynarodowych kontaktów i wymiany doświadczeń na polu ochrony przyrody, a nawet poza nim.

Boze Narodzenie 2019 Aquila

Orzeł stepowy z naszym dataloggerem oraz grupą towarzyszących omańskich much. Fot. M. McGrady.Tej informacji oczekiwaliśmy od dawna. Wyposażony w nasz datalogger orzeł stepowy Aquila nipalensis przerwał prawie półroczne milczenie. Po zimie spędzonej w Omanie, wiosną ptak rozpoczął migrację na lęgowiska w Kazachstanie. Na rozległych stepach sieć komórkowa nie jest rozprzestrzeniona na tyle, żeby dawać pełne pokrycie, stąd bardzo szybko straciliśmy kontakt z orłem. Tylko co jakieś 2 miesiące przychodziły sporadyczne dane potwierdzające jedynie, że ptak żyje. Poza tymi nielicznymi momentami ptak po mistrzowsku unikał z nami kontaktu.

Prezentacja wyników śledzenia orłów cesarskich z wykorzystaniem dataloggerów naszej firmy.W dniach 7-10 września w miejscowości Katuń na Ałtaju w Rosji odbyła się Druga Międzynarodowa Konferencja "Orły Palearktyki: Nauka i Ochrona". Zgromadzeni na niej eksperci z całego świata przedstawili status wybranych gatunków ptaków szponiastych w swoim regionie, wskazując na problemy dotyczące ich ochrony.

Młody Wład w dniu zakładania naszego loggera. Foto: Mirosław Babuszkin.28 czerwca 2015 roku w Darwińskim Zapowiedniku w Rosji zaobrączkowano młodego orła bielika (Haliaeetus albicilla). Założony został również datalogger naszej firmy. Bielik otrzymał imię Wład.

Dziś rano, 29 czerwca 2018 roku, Wład przesłał nowe koordynaty z rodzinnych stron. Tym samym jego logger rozpoczął czwarty rok nadawania.

100 lat, Wład!

Timosza szczęśliwie przetrwał zimę i wraca na lęgowiska. Foto: Michaił Koriepow.Miłe wieści z Rosji. Wyposażony w nasz 33 gramowy logger GPS/GSM orzeł cesarski (Aquila heliaca) o imieniu Timosza przeleciał szczęśliwie z zimowiska i był obserwowany na granicy Północnej Osetii i Inguszetii. Ptak ma się dobrze, a logger nadaje.

Podobnie ma się sytuacja pozostałej czwórki młodych orłów cesarskich z rejonu Uljanowska, które w zeszłym roku otrzymały nasze nadajniki. Oby tak dalej!

Więcej informacji na temat znajdziecie Państwo na blogu koordynatora projektu.

Operacja zakładania naszego dataloggera na sępa plamistego. Foto: Virginia Racioppi.Idzie wiosna, czas więc najwyższy na garść najświeższych informacji z naszej firmy.

W zeszłym roku w różnych częściach świata założono nasze nadajniki na różne gatunki ptaków. Do tego wiele już działających nadajników kontynuowało przesyłanie danych, co cieszy nas szczególnie, gdyż główny nacisk kładziemy właśnie na długotrwałą funkcjonalność.

Jak sama nazwa wskazuje, ptaszek to mały nie jest. Jeśli trzecia osoba trzyma kartkę, to dwie pozostałe dadzą radę rozłożyć jedynie połowę tego olbrzyma. Foto: J. GuidoTrudo powiedzieć, czy ta historia jest pozytywna, czy negatywna. Dla nas z pewnością ciekawa: w 2016 roku podjęliśmy współpracę z grupą argentyńskich ornitologów. Celem współpracy dla nas było przetestowanie loggerów na kontynencie południowoamerykańskim. Pierwsze próby okazały się niewypałem i to głównie za sprawą niejasnych umów między operatorami usług gsm. Po serii testów i niepowodzeń udało się na tyle dostosować łączność gsm, że otrzymaliśmy pierwsze testowe dane z nowego dla nas kontynentu. Następny krok był już oczywisty i w listopadzie w datalogger naszej produkcji wyposażony został pierwszy kondor wielki Vultur gryphus. Jest to prawdziwy latający gigant i jeden z największych ptaków naszej planety, osiągający rozpiętość skrzydeł do 320 cm i wagę 15 kilogramów. Nasza radość trwała jednak nadzwyczaj krótko, bowiem tuż po uwolnieniu kondor poleciał w tereny znajdujące się poza zasięgiem sieci komórkowych. W taki oto sposób słuch o nim zaginął. A wczoraj sensacja - ptak się odnalazł! Po prawie roku latania z dala od cywilizacji pojawił się wreszcie w zasięgu i przesłał pierwsze dane, sprawiając niezwykłą przyjemność nie tylko nam (logger działa!), ale też i naszym argentyńskim koleżankom i kolegom (ptak żyje!). Ameryka Południowa zdobyta! Choć to może przyczułek zaledwie.

Strona 1 z 3

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.